ویل موو

ویل موو

 

دستگاه آبیاری موتوری چرخ دار:

دستگاه آبیاری مـوتوری چــرخ دار که به نام هـای wheel move، wheel line،lateral move،lateral roll، roll lineوSide rollخوانده می شود و در ایران اغلب با نام های ویل موو و رول لاین معروف می باشد، عبارت است از یک خط فرعی آبیاری تحت فشار از جنس آلومینیوم، با فواصل یکسان آبپاش که بر روی چرخ های بزرگ فلزی نصب شـده و بوسیله نیروی محرکه موتوری جابجا می گردد. این دستگاه برای اولین بار در سال 1940 ساخته شد و هم اکنون در ایران و اغلب کشورهای جهان درحال کار می باشد.

همچنین دستگاه دستی ویل موو به نامHand rollبدون استفاده از نیروی محرکه موتوری در ایران برای اولین بار در سال 1370 توسط شرکت گسترش کشت تهران برای طول های تا 156 متر ساخته شد، هرچند امکان استفاده از دستگاه دستی تا طول 204 متر نیز وجود دارد.

اجزاء تشکیل دهنده این سیستم عبارت است از :

1.       نیروی محرکه سیستم: شامل یک موتور بنزینی 5/6 اسب بخار به همراه سیستم هیدرولیک که بر روی یک شاسی چهار چرخ نصب گردیده است. انتقال نیرو توسط دو عدد زنجیر استیل انجام می گیرد.

2.       لوله هـای آلومینیـومی: اغلب دارای سایز 4 اینچ و طول12 و 6 متر         می باشند. در برخی موارد از جمله زمانی که دستگاه بر روی زمین تپه ماهوری کار می کند، بدلیل ایجاد اکسل محکمتر، سایز لوله های دستگاه    5 اینچ انتخاب می گردد. این لوله ها ضمن انتقال آب به آبپاش ها، به عنوان محور انتقال نیرو به چرخ ها نیز عمل می کنند، به همین منظور دارای استحکام لازم برای مقاومت در مقابل پیچش می باشند.

3.       چرخ ها: در وسط هر لوله، به فواصل 12 متری، یک عدد چرخ وجود دارد که از دو نیم طوقه تشکیل شده که به همراه یاطاقان ها، پره ها و تیغه ها حرکت سیستم بر روی آنها انجام می گردد. این طوقه از جنس ورق گالوانیزه گرم بوده و سایر قطعات نیز گالوانیزه می باشند، اندازه طوقه بستگی به ارتفاع زراعت با قطرهای 162، 196 و 286 سانتیمتر مورد استفاده می باشد.

4.       وزنه ها: با توجه به اینکه جابجایی دستگاه با چرخش لوله ها و نهایتا" چرخش آبپاش ها همراه می باشد، به منظور جلوگیری از کج شدن محور آبپاش ها نسبت به زمین، هر آبپاش توسط یک وزنه با لوله استیل (لولر) که حول یک محور افقی دارای حرکت می باشد روی لوله نصب گردیده که در استقرار جدید بتواند محور آبپاش را عمود بر زمین نگه داشته و پاشش آب را یکنواخت نماید.

5.       آبپاش ها: آبپاش های مورد استفاده مدل IR 30 ساخت کمپانی ایریلاین کانادا بوده و دارای فشـار کاری 8/3-2 بار و دبی 76/0-3/0 لیتر در ثانیه   می باشند.

6.       سوپاپ تخلیه: برای جابجایی سریع، راحت و بدون مشکل سیستم در هر نوبت جابجایی، الزاما" آب درون لوله ها باید سریعأ تخلیه گردد. به همین منظور در زیر هر آبپاش یک عدد سوپاپ تخلیه اتوماتیک نصب گردیده که با قطع یا کاهش فشار آب، بلافاصله اقدام به تخلیه آب درون لوله ها نموده وعمل جابجایی را راحت می کند.

7.       شیلنگ: دستگاه توسط یک شیلنگ انعطاف پذیر به یک شبکه تحت فشار متصل شده و از آن تغذیه می کند.

8.       اتصالات: که شامل کوپلینگ های آلومینیومی بین لوله ها می باشند.

9.       ترمز: جهت جلوگیری از حرکت دستگاه در هنگام وزش باد، از ترمزهای مخصوص استفاده می گردد.

این دستگاه در بسیاری از مزارع کشاورزی دنیا به خصوص آمریکا، کانادا، استرالیا،.... و ایران بصورت رضایت بخشی در حال کار می باشد.از جمله تجربه های موفق استفاده از دستگاه های ویل موو، می توان به ایالت یوتا واقع در آمریکا اشاره کرد. حدود 336000 هکتار از اراضی آبیاری این ایالت تحت پوشش سیستم ویل موو می باشد. این مساحت بیش از 25% کل اراضی تحت پوشش آبیاری ایالت یوتا می باشد. از جمله عواملی که سبب گسترش دستگاه ویل موو در این ایالت گردیده است می توان به هزینه های سرمایه گذاری مناسب نسبت به سایر سیستم های تحت فشار و مساحت واحدها و قطعات زراعی در این ایالت که بصورت خرده مالکی بوده و دارای مساحت بین 40 تا 80 هکتار می باشد، اشاره کرد.

 بدلیل موقعیت اکثر اراضی این ایالت که در دره های مابین کوهها واقع شده اند،    ویل مووهای مورد استفاده اغلب تحت فشار ثقل بیش از 3 بار می باشند. بنابراین کشاورزان با نصب خط لوله اصلی در بالای دره، در حدود اختلاف ارتفاع 30 متری، فشار مورد نیاز سیستم را از طریق اختلاف ارتفاع تأمین می کنند.

 

 

مزایای استفاده از دستگاه ویل موو:

-         این دستگاه برای طول های 200 تا 500 متری، دارای کارکرد مناسبی   می باشد (پیشنهاد می گردد در صورتی که طول دستگاه بالاتر از 400 متر باشد، سایز لوله ها از 4 اینچ به 5 اینچ تغییر یابد).

-         قابلیت جابجایی دستگاه با ضرایب 6 متری وجود دارد که به ما امکان تنظیم فواصل جابجایی و تغییرات لازم جهت فصول مختلف و مراحل مختلف رشد گیاه از جوانه زنی تا رسیدگی کامل زراعت، را میدهد.

-         امکان آبیاری توسط دستگاه در مرحله جوانه زنی بذور حساس

-         امکان انجام عملیات زراعی با ماشین آلات در تمام مراحل رشد گیاه و آبیاری وجود دارد.

-         امکان جابجایی های دستگاه در صورت نیاز و حتی خارج نمودن دستگاه از مزرعه نیز وجود دارد.

-         جابجایی فقط با یک موتور کوچک بنزینی و بدون نیاز به نیروی برق صورت می گیرد.

-         مناسب بودن سیستم برای کار در اراضی مربع یا مستطیل شکل، اما بدلیل قابلیت این سیستم در کوتاه کردن طول دستگاه، امکان استفاده در اراضی با شکل نامنظم نیز وجود دارد.

-         در صورت بهره برداری صحیح از دستگاه، راندمان کاربرد آبیاری به 70%  می رسد. همچنین عملکرد محصول بدلیل بالا بودن یکنواختی توزیع آب، به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

-         در صورت انتخاب ساعت آبیاری مناسب، علاوه بر تأمین نیاز آبی گیاه     می توان از تلفات نفوذ عمقی و رواناب سطحی جلوگیری کرده و باعث حفظ منابع آب گردد. میزان ساعت آبیاری برای هر قطعه با توجه به نوع محصول، بافت خاک، عمق ریشه و میزان تبخیر و تعرق گیاه مرجع تعیین می گردد.

عوامل  موثر در عملکرد مطلوب سیستم:

1.       طراحی اصولی:

با توجه به اینکه این سیستم یک ماشین بوده که با طول بالهای تا 400 متر و برروی چرخ میبایست جابجا گردد و محدودیت های وزن و نیرو دامنه عمل آنرا محدود می کنند، در طراحی میبایست با شناخت کامل از این سیستم ضمن رعایت اصول عمومی طراحی شبکه های آبیاری تحت فشار به این نکات نیز توجه نمود:

-         اراضی مورد نظر دارای شیب های تند و پستی و بلندی زیاد نباشد.

-         استفاده از این سیستم برای محصولاتی که بلندتر از ارتفاع دستگاه هستند، مانند ذرت، امکان پذیر نمی باشد، مگر تنها برای یک یا دو دور آبیاری در اوایل کشت و تا دوران رشد گیاه تا ارتفاع نصف قطر چرخ.

-         جهت دستگاه با توجه به بادهای غالب منطقه رعایت شود.

-         مدت آبیاری با توجه به بافت خاک و نیاز آبی گیاه به طریقی تعیین گردد که جابجائی دستگاه به راحتی امکان پذیر باشد.

-         زمان مناسب آبیاری با توجه به عواملی از قبیل بادهای شدید و یا آبیاری در زمان گرده افشانی غلات برای بهره بردار تشریح گردد.

-         فشار آبپاش ها به طریقی تعیین گردد که با توجه به جداول کارخانه سازنده حتما" باهمپوشانی کافی با توجه به فاصله ثابت 12 متر روی لوله و 18 متر در جابجائی نه کمتر از حد مطلوب باشد که اصطلاحا" منطقه کم آب وجود داشته باشد و نه بیش از حد نیاز باشد که ذرات آب به راحتی با نسیم های ضعیف از محدوده آبپاش خارج گردد. علاوه بر این کارکرد سوپاپ تخلیه بستگی به میزان فشار درون لوله دارد در صورتیکه فشار از حد مجاز 5/2-2 بار کمتر باشد، این سوپاپ  ها در وضعیت باز قرار گرفته و آب از آنها خارج می شود. در مواردی مشاهده میشود که به علت فشار کم میزان بارش و شعاع بارش آبپاش کاهش یافته و به زراعت آب کافی نمیرسد. در این صورت زراعت در محدوده های زیرسوپاپ ها به دلیل ریزش زیاد آب دارای رشد بسیار بیشتری می گردد.

-         آبدهی مورد نیاز هر دستگاه با استفاده از جداول آبپاش در فشار مورد نظر طراح توسط سیستم شبکه آبیاری قابل تأمین باشد. در برخی از طرحها مشاهده گردیده که آب مورد نیاز دستگاه در نظر گرفته نشده و عملا" میزان آب موجود کمتر از میزان آب مورد نیاز دستگاه ها(دستگاه) میباشد.

2.       عملیات زراعی:

هم چنانکه استفاده از تراکتور بجای نیروی انسانی عملیات زراعی را تحت تأثیر قرار می دهد، لازمه استفاده از ماشین در آبیاری نیز ایجاد یکسری تغییرات در عملیات زراعی سنتی می باشد که چنانچه رعایت گردد به استفاده بهینه و مطلوب از سیستم کمک می کند در این رابطه توجه به موارد زیر توصیه می گردد:

-         تهیه زمین :

یکی از مزایای استفاده از سیستم های موتوری چرخدار امکان انجام آبیاری به هر میزان، در هر زمان و به هر مدت می باشد، به همین منظور قبل از انجام عملیات تهیه زمین با انجام یک آبیاری و گاورو شدن زمین عملیات تهیه زمین به نحو مطلوب انجام گردد که همین امر با ممانعت از ایجاد کلوخهای بزرگ و یا پودر شدن و بهم ریختگی ساختمان خاک علاوه بر مزایای زراعی در کار مطلوب سیستم و حرکت آن در خاک آب (سبزکردن بذر) کمک می کند. همچنین باید کلیه جوی و پشته های غیرضروری موجود در مزرعه و مسیرحرکت دستگاه صاف و گودال های عمیق پر گردند.

-         نوع بذر:

در مواردی انتخاب بذور جدید از نظر مقاومت به بیماری ها، دارا بودن ساقه های کوتاه( غلات) و مقاوم به ورس وهمچنین بذور با عملکرد زیاد می تواند بهره برداری ایده آل از سیستم و خاک و سرمایه را به حد مطلوب برساند.

-         میزان بذر:

با توجه به اینکه با استفاده از آبیای تحت فشار تقریبا" کلیه بذور(بالای 85%)سبز می شود و ازطرفی زارعین در سیستم کاشت سنتی خود به خاطر مقابله با کم سبزی ناشی از عوامل تهیه زمین، آبیاری،... اقدام به بذر پاشی بیش از حد (گاهی تا 2 برابر مورد نیاز ) می نمایند، ضروری است در صورت استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار میزان بذر را کاهش داده و به سطح توصیه های کارشناسان برسد.

-         میزان مصرف سموم و کودها:

در سیستم سنتی آبیاری به لحاظ عدم امکان توزیع یکنواخت کودها ونیز عدم وجود قدرت مانور در انتخاب زمان مناسب سمپاشی و تلفات ناشی از آبیاری، این عملیات با افزایش مصرف کودها و سموم همراه    می باشد. با توجه به امکانات و مزایای آبیاری بارانی توصیه می گردد که با رعایت نکات کارشناسی نسبت به کاهش میزان کود و سم اقدام گردد.

-         رعایت جهت کاشت:

وجود ردیف های کشت (فارو) که هم جهت با حرکت چرخ ها (دستگاه) باشد از طرفی به لحاظ عدم هماهنگی در حرکت چرخ ها و از طرف دیگر با جمع شدن آب در این نهرچه ها ( فاروها) برخی از چرخ ها در آن فرو رفته و گیر می کند و این عدم یکنواختی در سرعت حرکت، هم باعث انحراف حرکت دستگاه می شود و هم در نهایت باعث پیچیدن لوله ها خارج شدن کوپلینگها می گردد.

بنابراین در کشتهای ردیفی از قبیل چغندرقند حتما" باید جهت کشت عمود برجهت حرکت دستگاه( یا به عبارتی جهت کشت باید در راستای موازی با دستگاه) باشد. سایر مزایای این عمل عبارتند از :

-        کمک به حرکت یکنواخت و بدون انحراف دستگاه

-        امکان کاشت چند مرحله ای

-        امکان انجام عملیات زراعی متناسب  با زمان و مدت آبیاری

-        امکان برنامه ریزی برای عملیات برداشت و آبیاری

-        امکان قطعه بندی زراعت

3.       نکات آموزشی

متأسفانه برخی از بهره برداران در زمان نصب به سفارشات و آموزش های عملی گروه نصاب توجه لازم را نمی نمایند و نیز به نکات مندرج در کتابچه های راهنما اهمیت کافی نمی دهند،. بطوریکه درعمل دچار مشکلاتی می گردند که به راحتی و باکمی توجه امکان جلوگیری ازبروز آنها و یا حل آن مشکلات وجود دارد. بنابراین توصیه مؤکد ما به کلیه بهره برداران توجه نمودن به دستورالعمل ها و نکات آموزشی مطرح شده توسط گروه های نصاب، کارشناسان و کتابچه های راهنما می باشد.

 

 

 

علل عدم موفقیت استفاده از سیستم ویل موو

1.       طراحی نامناسب و عدم آشنایی عملی برخی طراحان با عملکرد و کارکرد واقعی این سیستم. اشتباهاتی از قبیل:

ü      در نظر نگرفتن زاویه عمودی بین دستگاه و خط اصلی بگونه ای که حرکت سیستم و جابجائی آن یا غیرممکن می گردد و یا باعث شکستگی آن و حتی خسارت به زراعت می گردد.

ü      عدم بکارگیری و استفاده از سیستم ترمز و مهار دستگاه در زمانهائی که بدون آب بوده و کار نمی کند خصوصا" در مناطقی که سرعت باد زیاد باشد.

ü      محاسبات اشتباه در مورد فشار مناسب آبپاش ها.

2.       کیفیت ساخت ؛ توسعه سریع آبیاری تحت فشار در دهه های70 و 80 در ایران و ساخت این ماشین ها توسط برخی تولید کنندگان بدون توجه به کیفیت مواد و تکنولوژی ساخت، باعث گردید که تعدادی از این ماشین ها خیلی سریع دچار خرابی و در نهایت ناکارآمدی و عدم رضایت بهره برداران گردد.

3.       عدم آموزش بهره برداران و خدمات پس از فروش، موجب بهره برداری غلط و غیر اصولی گردیده که در نهایت این سیستم در برخی مناطق بعنوان یک سیستم ناکارآمد جلوه نمود.

4.       بهره برداری نامناسب و غیر اصولی از سیستم، از جمله:

-          عدم شستشوی شبکه های خطوط اصلی و لوله های ماشین قبل از اولین بهره برداری بطوریکه باعث گرفتگی آبپاش و انسداد لوله های زانوئی می گردد.

5.       عدم یکنواختی در زراعت :

گاهی بخشی از سیستم در یک زراعت و بخش دیگر آن در زراعت دیگر و یا حتی زمین بدون زراعت حرکت می کند و یا در مواردی عدم یکنواختی در تراکم و ارتفاع یک نوع زراعت و یا تراکم علفهای هرز در بخشهایی از زمین از حرکت یکنواخت و مستقیم دستگاه جلوگیری می کند. توجه به این موضوع و تغییر در تعداد لوله های طرفین دستگاه مؤثرمی باشد (و یا با احتیاط کمک به حرکت دستگاه در این قسمتها).

6.       تنظیم دستگاه :

براثر مرور زمان و کارکرد دستگاه تنظیم زنجیرهای چرخ ممکن است بهم خورده و باعث کج رفتن دستگاه گردد، این مسئله سبب آسیب رسیدن به زراعت و خط اصلی تحت فشار میگردد.

7.       وجود موانع:

برخورد یکطرف دستگاه به موانع و عوارض طبیعی و غیره یا کیسه های کود، ادوات کشاورزی و غیره باعث کج رفتن دستگاه و بهم خوردن نظم حرکت می گردد.

8.       بادهای شدید:

حرکت دستگاه در هنگام بادهای شدید به لحاظ سبکی دستگاه ممکن است در حرکت تأثیر گذاشته و دستگاه را به انحراف کشاند.

9.       تخلیه کامل آب :

عدم تخلیه کامل آب از سوپاپ ها علاوه بر اینکه ممکن است باعث خسارت شود، در حرکت یکنواخت سیستم خصوصا" در اراضی دارای پستی و بلندی اثر نامطلوب می گذارد در قسمتهای پست اراضی آب دیرتر تخلیه شده و دستگاه سنگین تر می باشد.

10.   تبلیغات منفی و رقابتی بر علیه سیستم چه توسط برخی مسئولین و چه تولید کنندگان رقیب.

 

 

 

 مزایا و ویژگیهای دستگاه ویل موو گسترش کشت تهران

ü      استفادهازآلومینیوماستاندارددرتولیدلولههابهمنظورکسببالاترینکیفیتوسختیممکندرلوله ۴ اینچ

ü      انجامفرایندSPC (کنترلفرایندآماری)‌درکورهعملیاتحرارتیتولیدلولهبهمنظورکنترلسختیویکنواختیآندرطول ۱۲ مترلولهبهمنظورجلوگیریازپیچشلولهحینحرکتدستگاه

ü      انجامفرایندگالوانیزهسردرویقطعاتفولادیدستگاهدرداخلکارخانهبهمنظورکنترلکیفیتفرایندگالوانیزاسیونوانجامتستهایضخامتوچسبندگیوسالتاسپریجهتکنترلوافزایشعمرقطعات

ü      زیرسازی شیمیایی و پوشش گالوانیزه گرم جهت شاسی و اکسل

ü      استفادهازمواداولیهمرغوبدرتولیدقطعاتالومینیومیفولادیواستنلساستیلبهمنظورحفظبالاترینکیفیتورقابتدربازارهایجهانی

ü      استفادهازپرسنلمتخصصوباتجربهدرواحدهایتولیدکنترلکیفیتوفنیمهندسی

ü      تأسیسآزمایشگاهمجهزدرکارخانهبهمنظورتستمواداولیهازقبیلآلومینیومرنگهایضدخشومواداولیهولولههایپلیاتیلن

ü      دارابودناستانداردهایISO 9000وISO TS16949/2009واستانداردهایملیایراندرزمینهلولههایآلومینیومیبهمنظورحفظکیفیتورقابتدربازارهایداخلیوخارجی

ü      استفادهازنیرومحرکهمرغوبآمریکاییدرسیستمموتوریوهیدرولیکدستگاه ( موتوربنزینیوپمپشیروهیدروموتوردستگاه ) بهمنظورتحملشرایطسختدرمزارعمختلف

ü      تست ۱۰۰ درصدلولههاواکثرقطعاتتوسطواحدکنترلکیفیتقبلازبستهبندی

ü      بستهبندیدرصندوقهایچوبیوحتیآهنیقطعاتلولههاوچرخهابهمنظورحفظکیفیتقطعاتتامزرعه

 

 

تهران خیابان ملاصدرا جنب بیمارستان بقیه الله پلاک 208 طبقه دوم واحد 5

تلفن وفاکس : 982188613525+ 982188613646+

تلفن همراه :   989122151646+

کدپستی :            1435916434

 

 

 

 

          

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید